Cahit Zarifoğlu

Şair, yazar, fikir adamı

25 Mektup

 1. SEMRA SARAÇ EYYÜBOĞLU 5 Ocak 2018

  2011 yılında Üstadın adına fotoğraf yarışması düzenlendiğini görünce büyük heyecanla fotoğraf yarışmasına katıldım ve iki fotoğrafım mansiyon almaya hak kazandı.O vakte kadar duyduğum hiç bir haber bu kadar etkilememişti.Ve o gün bugün üstadın adına neler düzenlenebilmiştir diye bakındığımda hiç bir duyuru ile karşılaşmadığım için çok üzgünüm.Cahit Zarifoğlu ismine düzenlenen her etkinlik onu daha kıymetle anmaktır diye düşünüyorum ve dört gözle bekliyorum.Cahit Zarifoğlu sanat etkinliklerini…Önemle rica ediyorum…Esenlikler

 2. Zeynep Sultan 21 Eylül 2017

  Şu yaşımda yani 15’imde tanıdığım ve okuduğum zarif insan.
  Öyle bir içtenlikle istiyorum ki senin şu zaman da var olmanı.
  Her ‘onun şiirlerinden ne anlıyorsun’ sitemi aldığımda haykırıyorum içimdeki dağlara; anlayamadıklarınızı!
  Şimdi olsaydın keşke, inan ölümden de vefalı olurduk sana karşı.
  ‘Üstad’ dediğimsin sevgili Zarifoğlu.
  Hedefim sana benzemek.
  Bir insanın kalbini ilk kez seninkiyle sevdim.Meğer insanların kalpleri de seviliyormuş.
  Şu bozulmuş çağda,şu berbat çağımızda şu gençlerin İslâm’dan bi haber yaşadıkları çağda olmanı istemekle haksızlık ediyorum belki, kusuruma bakma.Ama öyle ihtiyacımız var ki sana… .
  Benim senin gibi yüreğimde zengin çeşitli kırlarım yok ama bunları da ben kendi kırlarımdan topladım sevgili Üstad.Sana yüreğimin kırlarından topladıklarım,bir buket kelime.. .

 3. Memory42 22 Temmuz 2017

  Senin ismini duyunca ve görünce yüreğimden bir şeyler gidiyor hep bir yerlere. Ama senin bize öğrettiğin şu dizeler benim hayat felsefem olmuştur ve olacaktır. “Burası dünya
  Ne çok kıymetlendirdik
  Oysa bir tarla idi
  Ekip biçip gidecektik”
  Ruhun şad olsun mekanın cennet olsun Zarif abimiz..

 4. Mehmet Çetinkaya 24 Haziran 2017

  Cahit abi diye başlamak isterdim. Bütün içtenliğimle.. Ve öyle de başlamak istiyorum bütün içtenliğimle.
  Ah be Cahit abi erkenden ayrıldın,kim bilir daha neler katacaktın bizim gibi samimiyete muhtaç insanlara. Sensiz hep bi köşemiz eksik kalacak. Anlatacak kelimede bulamayacağız belki. Her şey de anlatılmaz ya. Bazen anlanır. İlk zamanlar seni tanımamayı seçmiştim. Seni tanımaktan kaçmıştım. Ya o da öyleyse diye düşünmüştüm. Kader bu ya… Bende öyle bir etki bıraktın ki, öyle eksiklerimi doldurdun ki.. Ben seni arıyormuşum abim.. Buldum, buldum diye çocuklarca sevindim. Sayende abim sayende..

 5. BERRİN DİLMEN 20 Ocak 2017

  “Zarif bir yazı yazmak düştü bize, oysa elimiz aczin ta kendisi” Seni anlatırken kurulamıyordu cümleler, utanıyordu kelimeler. Sana yazılacak duygulara kefil olamıyordu hiçbir mısra. Ve, “Yazdıkların şiir değilse bırak kalsın” diyordu alfabenin tüm harfleri. Duyguları yitip gitmiş kalplere sevgi veriyordu yüreğin. Kuşlara takılıp giden aklım mavilikleri de getiriyordu gittiği yerden, umudun rengi sonsuz maviliklerdi, ve “Şu küçücük kalpte nice hakkın yüklü”
  Zarif yürekli İnsan.

 6. Esranur 16 Ocak 2017

  Yüreği güzel Cahit Zarifoğlu,
  Seni bilmiyordum,tanımıyordum.Aklima her geldiğimde gözyaşı istemsiz şekilde akıyor.Birinci akan gözyaşım Rasullahim,ikincisi sensin.Senin bakış acılarınla hep hayata tutundum.Her zaman seni andım.Kalbi güzel adam şuan ağlıyorum.Bir rüya görmüştüm.Bir toplulukta sen vardın.Ben senin yanına gelip yine ağlıyordum mavi bir kapıya numara yazdın,uzunca ezberleyemedim sonra bir daha yazdın 6 neydi bu?Hala aklımda.Edebiyati seninle öğrendim ben.Hayati seninle yaşadım.Kalbimi,aklımı, hep senin gibi olmaya çalıştım.Vazen başardım bazen yanıldım ama kendi dimi buldum sayende Rabbim iyiki karşıma çıkartmış seni Cahit Zarifoğlu.Cok yazacak sözlerim var sana bu anı bekliyordum ben hep.Bugunmus.Cok mutluyum.Icin rahat olsun her seni duyduğumda Sana dua okuyorum.Ne güzel insansın.Eksimlerimi görmeyi başardım sayende teşekkür ederim.Hep dua ederim.”Rabbim Cahit Zarifoğlu gibi eşim olsun.Onun gibi baksın hayata,duyguları,kalbi,yüreği onun gibi olsun.Hayirlisi ile…” Seni unutmayacağım Cahit Zarifoğlu evlatlarıma, eşime hep seni anlatacağım şuan gencim umut ışığı oldun sen bana…Seni ilk “Yaşamak” kitabında tanıdım…
  Sevgilerimle Esranur
  Dualarım seninle
  Zarif gibi yaşamak

 7. Betül 16 Ocak 2017

  Merhaba güzel insan.Yüreğinin güzelliğini şiirlerine yansıtan şair.Hayatın bu karmaşık ağır gelen yükünü hafifletebilen insan.Benim derdimi yanımda olmadan paylaşabilmen ne tuhaf.Ne tuhaf seni görmeden sana özlem duymam.Okudukça anladım yazmanın değerini.Ve yazdıkça hafifledi yüreğime ağır gelenler.Seni görmeyi biraz sohbet etmeyi ne çok isterdim ah bir bilsen.Sen buzdağının görünen yüzü benim hüznüm görünmeyen tarafa.Sen yoksun ve ben senden yoksun.Öyle güzel yazmışsın ki her satırı her harfi bi o kadar değerli.Sen koca yürekli güzel adam gitmesen olmazmıydı?Umuyorum ki Cennet’tesin ve bir gün o güzel bahçede seninle muhabbet edeceğim.Yazmalara doyamıyorum senin adın geçince ayrı bir mutluluk kaplıyor içimi.Şimdi bu mektubu bile bitirmek gelmiyor içimden.Yazabilirim senin için saatlerce,günlerce,haftalarca,aylarca hatta hatta yıllarca!Sen yazarken nasıl ki sıkılmadıysan ve bu kadar güzel yazdıysan bende sıkılmadan yazabilirim.Ah ne çok isterdim bu mektubun sana ulaşmasını ve bu mektubu okurken hafif bir tebessüm etmeni.Bu fırsatı tanıdıkları için çok mutlu oldum.Ve bir gün bir dilek hakkım olursa her şeyi boşverip seninle muhabbet etmeyi dileyeceğim güzel adam.Sana olan sevgim ve saygım sonsuzdur.Bir gün görüşmek üzere…

 8. fatma 15 Ocak 2017

  Ey güzel ve Zarif adam;iyi ki seni tanımışım.Biliyomusun seni tanımadan önce şiirleri,kitapları ve hatta edebiyatı o kadarda çok sevmezdim:Ama;seni tanıdıktan sonra,senin o Zarif şiirlerini okuduktan sonra…çok değiştim,çok.Keşke demeyi çok sevmem ama bence bu mektubuma keşkeler uygun olur.Keşke,keşke ya ben senin zamanında seni görebilseydim,ya da keşke sen benim zamanımnda olsaydın.Arar bulurdum seni ve seninle bir bardak demli çay içmek isterdim.-Canım Zarif abime mektubum-

 9. Alperen Sevinç 7 Ocak 2017

  Şu karanlık gece de günahlarımla boğuşup dururken aklıma düştün güzel insan, sen bir his adamıydın ve ne mutlu sana ki kördüğüme dönmüş cihanda, kalıcı ilacın İslam olduğu hissini verdin şu aciz Allah kuluna. Ruhun şad mekanın cennet olsun.

 10. Salih Akkaya 6 Ocak 2017

  Ey şiirin en zarif yüreği!

  İyi ki varsın şu edebiyatımızda. Şu an yaşamanı o kadar çok istiyorum ki. Yaşasan arar bulurdum seni. Şiirlerin ne kadar naif, ne kadar ince. Sana kapalı diyorlar ama ben öyle düşünmüyorum. Biliyorum dertliydin. Oradan çıktı, bu kelimeler. Biliyorum, bizi biliyorsun. Görüyorsun sevenlerini. Biz seni çok seviyoruz. Seni kendime hep örnek aldım. Almaya da devam edeceğim. Biliyor musun, şu anki çocuklar da Serçekuş ile, Motorlukuş ile, Ağaçkakanlar ile büyüyor. Sen rahat ol. Rabbim seni cennetinin en güzel yerinde barındırsın..

 11. Nur Özkan 2 Kasım 2016

  Kanlı canlı bir yalnızlık bu yaşadığımız sizden sonra. Adaşınız olan Külebi gençken ölmeli şairler derken elbirlik buna uymanız mı lazım gelirdi?
  İsyan etmek istemiyorum şairlerden bize kalan bu naftalin kokulu günlere. Çünkü çok az kişi sever sandıkları karıştırmayı,eski mendillere dokunmayı, pullu başörtülerini…isyan edemem arkada kalıp yazdıklarınızla nefes alıyor olmama.Şiir nasıl sevilir neden sevilir nasıl saklanır zarifliğinizden öğrendim. Hani bazen anlaşılmadığınız için yalnız hissedip üzülüyormuşsunuz ya üzülmeyin.Eğer buna üzülürseniz kendimi suçlu hissederim.İçimde kaybettiğim sevdalım gibisiniz. Şiirlerinizin orta yerinde ya da sonunda buluyorum ellerinizi gözlerinizi kalbinizi.Sevmek bu kadar mı yüceydi,güzeldi bir şiiri.?
  Geçtiğiniz yolun tozunda toprağında ömrümün çiçeklerini yeşertmeye çabalıyorum. Genel manada umutsuz bir kadın yüreği taşısam da,genç yaşında yorgun ve huysuz,zarifliğiniz eşliğinde eriyor tüm buzları kalbimin.Şiirden aşkla örülüdür şehrinizin duvarları sizin. Ben o şehrin yerlisi olmaya niyetliyim. Kırılsak da saç uçlarımıza kadar sevdadan geçilmez değil mi? Size sevdalanmak siz gittikten bunca yıl sonra neyin bedeli..? Zariflik, adınızdan kalbinize sarkıp dolanan bir leylak mı? Ne güzel kelimeler bulup koydunuz mısralara.Sizi sevmemek ayıp değil mi? Orada bir buluşma lütfetseniz bir kelam…Ama yanınızda olabilmem için önce dua etseniz.?
  Teşekkür ederim iyi ki geldiniz ve hiç
  Gitmediniz…

 12. Melek Koçyiğit 1 Kasım 2016

  Gecelerin içindeki bu gündüz şiirleri neydi böyle?
  Neydi o sonsuzluğun başındaki yıllara , hatta asırlara uzanan nûranî kelime ?
  O gönüllülerin ince teline dokunan ,
  Uzun yokuşları kısaltan
  Varlığın gölgesine sığınan
  Zarif yürekli ağabey…!
  Sonsuz hayatının başlangıcında ,
  Senin zarifliğini nasıl gördü isek
  Rabbimin de sana o zarif lütfundan göstermesi duasıyla…

 13. Hüsniye 1 Kasım 2016

  İyiki geçtin bu dünyadan ve biz iyiki tanıdık seni mısralarından. Bizlere bıraktığın bu güzel eserler olmasa eksik kalırdı bir yanımız Zarif İnsan…

 14. Rüveyda Akkaya 1 Kasım 2016

  Sevgili yüreği zarif, fikri naif insan..
  Sizin gibi nezaketli, yüce ruhlu kişilere hasret kaldık. Şiirlerinizi büyük bir özlemle ruhuma işliyorum. Neyi dile getirsem eksik ve yarım. Sevgi ve özlemle anıyorum sizi.. Cennet olsun yurdunuz.

 15. Zehra G. 1 Kasım 2016

  Acz..
  Sayın bayım
  soğuk klavyeden size yazmak istemezdim. Saman kağıdının o soluk rengine gömülüp mürekkep aksın isterdim damla damla; heyhat.. Böyle olmuyor kelimeler bulmalı kelimeleri kelimesini kelimenizi.
  Yağmuru dansa kaldırırken izleseydim sizi.
  Ne çok benzermişsiniz gözlerimle aradığım ama gelmeyen yeşile.
  İyiki varsın bayım ; iyi ki vardın iyi ki…

 16. Sümeyye 1 Kasım 2016

  Cahit abim her satırında kendimi bulduğum kendimi keşfettiğim Zarif şairim gönül yarama bir parça derman olan şiirlerin sahibi gönlü güzel insan. Ben pek değik hiç beceremiyorum yazmayı ama çok güzel susuyorum susmalarıma söz olan şairim ne çok isterdim seninle oturup hasbihal edip karşılıklı çay içmek ama nasip olmadı fakat ben kitaplarınla karşılıklı çay iciyorum sevgi ve bol özlemle nur içinde uyuyasın..

 17. Sevda 1 Kasım 2016

  Hürmetler Zarif Şairim. Size mektup yazma fikri her kimin aklına geldiyse ona da hürmetler 🙂
  İsterdim, hayatta olduğunuz o dönemde karşılıklı iki çift söz edebilmeyi.
  Bendeniz kahve severim aslında, lakin sizinle çay içilir bilirim 🙂
  “AYRILIKLA BAŞIM BELÂDA” dizelerini okurken, başıma saplandığını hissettiğim kelimelerin hikayelerini bir bir dinlemek isterdim.
  Bir de tebrik ederdim. “Kızlara değil de buzlara yazdığınız için”
  Sevgiyle …

 18. Sena Kanbur 1 Kasım 2016

  İki çift siyah göz geçiyor yanımızdan,
  İstanbul’un her bir durağına misafir oluyoruz Zarifoğluyla
  bir sohbet tutturuyoruz
  dinleyicilerin ağzına bal çalan
  benim yerime geçmek isteyen
  arzuları kontrolsüz
  hakkını verircesine kelamlar
  kulakları okşuyor
  yine buluşur muyuz zarif şair
  sohbetinizin müptelası olsam
  sıkar mıyım bunca anlam kapalılığınız içinde sizi.. Selam ve Dua ile…

 19. İbrahim Apa 1 Kasım 2016

  “Bırak toprak altında göl olsun gözyaşın” demiştin ya ağabey; işte o gün anlamıştım “düşmanlarımız sevincimizi bozuyorlar. hüznümüzü onlara esir etmeyelim” cümlesinin ne demek olduğunu. Ağabey şimdi karanlık bir gecedeyiz ve sen bize yıldız oluyorsun. yıldızlara dokunamassınız ama karanlık gecelerde size O yol gösterir.
  Da van yaşatmaya çalışıyoruz. Biz seni sevdik sende bizi sev ağabey.
  Selam ve dua ile…
  Fi emânillah…

 20. Nisa Nur Yılmaz 1 Kasım 2016

  Ah yüreği de soyadı gibi zarif adam… Okudukça kaleminin gücüne yenildiğim, duygularının derinliğinde kayboldum şâir. Her seferinde darma ediyorsun kalbimi. Biz sana Zârif Adam dedik bundan mıdır zarifce bizi hüzünlendirişin. Şu yılların sana öyle ihtiyacı var ki bu çağa bir sen lazım. Bir de senin gibi fikir adamları. Bir Cahit Zarifoğlu öldü ama yerine kimse gelmedi. Yerin gönlüm de hep bâki kalacak. Şiirlerin de duvarlarımda hep asılı duracak. Ölümsüz tarafta senin şiirlerini senin sesinden duyabilme duâsıyla…

 21. Sezayi USLU 13 Eylül 2016

  Selam olsun sana ey gönlü kaleminden daha güzel ve saf, aynı zamanda temiz olan büyük Adam. Cahit ZARİFOĞLU. Şiirler yazdım, kalemler tükettim elimde. Sözlerle doldurdum onca sayfaları. Her mısra da daha çok yaklaştım sanki. Hayallerime, umutlarıma, istediklerime… Bunu yaparken özendiğim insan, sana sonsuz saygılar, sevgiler. ❤

 22. Seda Nur Filizli 11 Eylül 2016

  Ruhu Zarif Kendi Zarif olan unutulmaz Şairim . Seni nasıl anlatsam nerelere sığdırsam bilemiyorum . bildiğim tek şey sadece. Şiirlerini okumuş olmama rağmen senin bu dünyanın eksik bir parcasi olduğundur. Hani derdin ya ben şiirlerimi kızlara değil buzlara yazıyorum diye . İşte seni benim gibi idol görenler o buz dağını çekip çevirenlerdir. Senin şiirlerini okuduğumda Zarif kelimesinin bir insana, bir şaire ne kadar yakışabileceğini görüyorum . Sanki şiirlerinde kelimeler ,cümleler , satırlar Acz tutuyor zarifoglu. Senin hayatini ve şiirlerini okudukça eşin berata ve çocuklarına imreniyor bu kul . Bu şansa imreniyor belki de . Aristo çok erken göçtün bu dünyadan . Hani sen Derdin ya `Ne Çok Aci Var Diye `. Senin varlığını ve şiirlerini hissetmekle bir nebze hafifliyor bu dünyevi acılar . Dilerim ki sevgisini kıtalara sığdıramadığım insan yattığın yer rahmetle dolu , ve Hz . Peygamberimize komşu olsun . Bize de Ahirette Seni Görmeye Nasip Eylesin Yüce Mevlam .

 23. Melike Akkoyun 10 Eylül 2016

  Adına şiirler yazdığım koca yürekli buz dağım benim.❤ Beni benden iyi tanıyan insan. Seni sevmek öyle bir şey ki zarif abim uçsuz bucaksız kuşlara birer birer notlar verip sana ulaştırmasını istemek , gökyüzüne bakıp onun sonsuz büyüklüğünde senin yüzünü görmek. Şayet seni sevmek kırlardaki çiçeklerin ‘kırlarda çiçekler bensiz açacak artık’ cümlesinden sonra açmadığını hissetmek demek. Seni sevmek mucizevi bişey abim. Sen benim mucizemsin. Bir şaire gönül vermek demek hayata pozitif bakmak demektir. Şayet o şair benim Zarif abim se işler değişir öyle değil mi? Öyle. Çünkü benim gönlüm buz dağının görünmeyen tarafında. Yani senin olduğun yerde zarif abim. Benim gönlümün kanadı kırık kusu💕 Ne seni yazabilecek bi kağıdım var, ne de kalemim. Ne de seni anlatabilecek kelimeler var . Bazı kelimeler bazı şeyleri anlatmaya yetmez. Bazılarına yürekte yazılır cümleler.
  Zarif abim rabbim bizi cennetinde komşu kılsın. 🙏 Bizi ahirette kardeş eylesin inşallah 😍 Karacayunus ‘um ben bir acz. Senin yarım kalan şiirinim. O şiiri tamamlayacak tek kişi de sensin.
  Rabbim ruhunu şad eylesin.🙏
  Allaha emanet ol zarif abim.
  Sevgilerimle …

 24. Esra Ç. 9 Eylül 2016

  Zarif şairim,hayatımın odak noktası,okuduğum en güzel kitap,yazdığım en güzel isim,şiirleriyle beni benden daha iyi anlatan buz dağının şairi..Seni çok seviyorum…

 25. Sümeyye 9 Eylül 2016

  Ah zarif abim.. Ne olurdu sanki seninle aynı dönemde yaşasaydık. Seninle oturup bir kaç kelam edebilseydik.

Mektup Yaz